Šifrovana komunikacija korisnika sa OHSIS programom
Šifrovana komunikacija korisnika sa OHSIS programom
Od 29. februara 2016. godine, pristup OHSIS programu je omogućen isključivo putem sigurnosnog protokola komunikacije – SSL.
Primenom SSL protokola, korisnicima je omogućena šifrovana komunikacija sa OHSIS programom, te je na taj način povećana bezbednost unosa osetljivih podataka u OHSIS programu.
O SSL protokolu
SSL je akronim za Secure Sockets Layer. SSL predstavlja sigurnosni protokol komunikacije na internetu, a korisnici ga najčešće sreću u oblasti elektronske trgovine i elektronskog bankarstva.
Protokol funkcioniše po klijent-server modelu. Klijent je strana koja inicira sigurnu komunikaciju, dok server odgovara na zahtev klijenta. Svrha je da omogući šifrovanu komunikaciju direktno između korisnika i verifikovane lokacije, što prenos osetljivih podataka čini bezbednim, bez prisluškivanja, ometanja ili falsifikovanja. Najčešći primer korišćenja SSL protokola je https koji predstavlja sigurnu verziju http-a (secure http) i koristi se za uspostavu zaštićene veze sa nekim web serverom, najčešće za potrebe elektronskog plaćanja. U tom slučaju, web pretraživač predstavlja SSL klijenta, a web server, odnosno sajt kome se pristupa, je SSL server.
SSL predstavlja opšte prihvaćeni standard već duži niz godina. Primena SSL šifrovanog oblika komunikacije korisnika sa nekim serverom (web lokacijom) je toliko ustaljena da su gotovo svi sajtovi na kojima se unose „osetljivi“ podaci zaštićeni na ovaj način. Sve web stranice koje su obezbeđene sa SSL-om obavezno imaju https:// u svojoj URL adresi.